Победници на Виз Ер Скопски маратон 2017, 7 мај

Маратон – генерален пласман

мажи
1. Kiprotich KIRUI                             KEN        2:12:59
2. Edwin Kipruto KIRWA                KEN        2:16:15
3. Samuel Kimutai KIPTUM              KEN        2:16:32
жени
1. Stellah Jepngetich BARSOSIO           KEN        2:33:42 (рекорд на патеката)
2. Salina JEBET   KEN        2:44:19
3. Gladys Jepkurui BIWOTT                KEN         2:47:06

Маратон – македонски натпреварувачи

мажи
1. Александар Кираџиев            2:41:38
2. Кокан Ајановски                 2:51:06
3. Игор Јакимовски              2:53:05
жени
1. Весна Кираџиева                      3:20:27
2. Биљана Кираџиева                   3:21:27
3. Катерина Шиповиќ                      3:30:50

Полумаратон – генерален пласман

мажи
1. Дарио Ивановски                      МКД        1:11:27
2. Атанас Анчевски                      МКД        1:14:10
3. Милош Ранчич                     МКД        1:16:07
жени
1. Leila Luik                        EST        1:26:07
2. Liina Luik                        EST        1:26:07
3. Lily Luik                        EST        1:26:07

Полумаратон – македонски натпреварувачи

мажи
1. Дарио Ивановски                      1:11:27
2. Атанас Анчевски                      1:14:10
3. Милош Ранчич                     1:16:07
жени
1. Адријана Поп Арсова              1:28:49
2. Миљана Ристиќ                      1:36:12
3. Виолета Ивановиќ                    1:43:16

Штафетен маратон

мажи
1. ARK LOTUS PRILEP                                3:09:09
Стојан Николов, Дамјан Божиновски, Стефан Аризанов, Божидар Чаушоски
2. SPECIALIZED                                     3:14:02
Радислав Кочовски, Виктор Најдовски, Владимир Мангароски, Александар Здравев
3. THE RUNNING SQUAD                                    3:15:53
Марјан Ампов, Зоран Ристов, Дарко Атанасов, Роберт Илиев
жени
1. S4E UNPLUGGED                                   3:59:10
Ивана Бошковска, Андријана Колевска, Викторија Митеска, Тодорка Петровска
2. PLAY FIT MOVE1                                 3:59:25
Тања Пенева-Здравева, Викторија Герасимовска-Спасовска, Елена Анѓелова, Станка Ѓеорѓиевска
3. STARA MO                                 3:59:28
Marina VIGNJEVIC, Danijela GOJKOVIC, Zorica URUKALO, Aleksandra TODOROVIC

5 км

мажи
1. Богдан Цветковски               МКД      17:35
2. Илија Миленкович      СРБ      18:23
3. Горан Мојаноски          МКД       18:30
жени
1. Маргу Бојаџиева                       МКД      20:22
2. Рената Соколовска                   МКД      21:39
3. Nağme BURGUÇ ТУР 22:19

Теам Билдинг – 5км

мажи
1. NRC – NIKE + RUN CLUB                        1:18:36
2. Ваш Аптекар                1:30:23
3. ФФОСЗ                                     1:32:03
жени
1. ТИТАНИ            1:45:54
2. Филозофски Факултет                    1:52:37
3. Алкалоид – Здравјето Пред Се                 1:53:04

Теам Билдинг – 21 км

мажи
1. АК Работнички                            3:53:32
2. АРМ                                              4:08:33
3. NRC – NIKE + RUN CLUB                        4:19:39
жени
1. NRC – NIKE + RUN CLUB                         5:23:55
2. Делта                                     5:37:27
3. АРМ                                              6:13:08