Победници на Виз Ер Скопски маратон 2016, 8 мај

Маратон – генерален пласман

мажи
1. Kiprotich KIRUI                             KEN        2:12:36  (рекорд на патеката)
2. Richard Kiprono BETT                KEN        2:14:36
3. Edwin Kipruto KIRWA                 KEN        2:15:08
жени
1. Gladys Jepkurui BIWOTT           KEN        2:40:10
2. Shewaye Gemechu DEBELU   ETH        2:45:30
3. Fabiola John WILLIAM                TAN         2:49:13

Маратон – македонски натпреварувачи

мажи
1. Александар Кираџиев            2:45:57
2. Ристе Лазаров                          2:48:45
3. Муџахид Мислимоски              2:54:54
жени
1. Весна Кираџиева                      3:22:41
2. Милена Чкрипеска                   3:23:25
3. Росица Костова                         3:32:41

Полумаратон – генерален пласман

мажи
1. Илир Келези                               АЛБ       1:10:18
2. Дарио Ивановски                      МКД        1:11:14
3. Кристијан Стошич                     СРБ        1:14:35
жени
1. Данијела Барач                        СРБ        1:27:39
2. Снежана Милошевич              СРБ        1:32:28
3. Адријана Поп Арсова              МКД        1:36:54

Полумаратон – македонски натпреварувачи

мажи
1. Дарио Ивановски                      1:11:14
2. Димитар Илиев                          1:14:59
3. Атанас Анчевски                        1:15:30
жени
1. Адријана Поп Арсова              1:36:54
2. Даринка Буровска                     1:39:28
3. Виолета Ивановиќ                    1:45:34

Штафетен маратон

мажи
1. Гитко Стронг                                3:25:04
Филип Огнаноски, Никола Здравевски, Владимир Маџароски, Петар Георгиевски
2. Спартанци                                     3:42:41
Владимир Петров, Кристијан Митиќ, Никола Божиновски, Дамјан Божиновски
3. Карики 1                                         3:49:59
Никола Ацковски, Тино Самарџиоски, Лазар Мајсторчев, Александар Вучков
жени
1. HAPPY FEET                                   4:05:27
Кристина Стојчиќ, Александра Филиповска, Јадранка Недева Јарчевска, Јасмина Челакова
2. TEAM WIZZ 7                                 4:06:31
Katarzyna DLUGOKECKA, Karolina RATAJEWSKA, Magdalena KLAUZE, Anna STUDZINSKA
3. TEAM WIZZ 3                                 4:06:59
Martyna ANDRZEJEWSKA, Jolanta RACZKOWSKA, Anna GLABSKA, Aleksandra DOBROWOLSKA

5 км

мажи
1. Суад Креизиу               КОС       16:49
2. Илија Пајмакоски      МКД      16:54
3. Емин Грајџевци          КОС       16:57
жени
1. Рената Соколовска                   МКД      20:50
2. Маргу Бојаџиева                       МКД      21:59
3. Силвиа Итуриа Марч               ЕСП        22:43

Теам Билдинг – 5км

мажи
1. SDDDIC                                            1:22:29
2. HALKBANK AD Skopje                1:27:36
3. EVN                                                   1:29:13
жени
1. NLB TUTUNSKA BANKA            1:51:39
2. IT LABS                                             1:57:49
3. ARCELORMITTAL                         1:58:53

Теам Билдинг – 21 км

мажи
1. АК Работнички                            4:04:47
2. Делта                                              4:14:09
3. NIKE + RUN CLUB                        4:20:00
жени
1. NIKE + RUN CLUB                        5:22:25
2. TEAM WIZZ                                    5:44:45
3. Делта                                              6:18:26

 


———–